Panasonic 47 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEHB1C470P
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
47μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Surface Mount
Packaging
Tape
Polarity
Polar
Height
5.8mm
Length
5.8mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Solder
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance ±
20%
Ripple Current
70mA
Leakage Current
3μA
Series
HB SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Country of Origin
Malaysia
Product details
HB Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Some capacitors within this range can withstand high reflow temperatures
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
HB smt Al electro cap,47uF 16V
P.O.A.Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
Stock information temporarily unavailable.
AED 9.36
AED 1.872 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 9.83
AED 1.966 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
AED 9.36
AED 9.83