Panasonic 47 μF Capacitor 16 V dc, Surface Mount Solder - EEEHC1C470P 1000
RS Stock No.: 727-0871Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEEHC1C470P
Capacitance
47μF
Packaging
Carrier Tape
Height
5.8mm
Length
7.8mm
Package/Case
1000
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
3000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
70mA
Leakage Current
3μA
Series
HC SMD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.2%
Product details
HC Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
AED 9.63
AED 0.963 Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
AED 10.11
AED 1.011 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
AED 9.63
AED 10.11