Panasonic 47 μF Capacitor 80 V dc, Surface Mount Solder - EEETG1K470UP 500
RS Stock No.: 569-051Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETG1K470UP
Capacitance
47μF
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
90mA
Equivalent Series Resistance ESR
Series
TG
Automotive Standard
AEC-Q200
Country of Origin
Japan
Product details
TG Aluminium Electrolytic Capacitor Series
Features & Benefits:
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Low ESR (low temperature)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C
AED 20.33
AED 4.066 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 21.35
AED 4.269 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type