Panasonic 100 μF Capacitor 35 V dc, Surface Mount Solder - EEETG1V101UP 500
RS Stock No.: 568-581Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETG1V101UP
Capacitance
100μF
Packaging
Carrier Tape
Height
10.2mm
Length
10.2mm
Package/Case
500
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
2000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
197mA
Equivalent Series Resistance ESR
500mΩ
Series
TG
Automotive Standard
AEC-Q200
Product details
TG Aluminium Electrolytic Capacitor Series
Features & Benefits:
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Low ESR (low temperature)
Long life
High reliability
High ripple current
Low impedance
Surface mount
High temperature resistance
Applications
SMT 125°C
AED 24.88
AED 4.976 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 26.12
AED 5.225 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type