Panasonic 220 μF Capacitor 10 V dc Solder - EEETP1A221AP
RS Stock No.: 726-9809Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEETP1A221AP
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Voltage
10 V dc
Packaging
Tape
Height
10.2mm
Length
10mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Diameter
8 mm
Maximum Operating Temperature
125°C
Lifetime
3000 h
Tolerance ±
20%
Ripple Current
270mA
Leakage Current
22μA
Equivalent Series Resistance ESR
Series
TP-V
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
0.3%
Product details
TP High Temperature Reflow Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High ripple current
High reliability
Low impedance
Long life
Surface mount
Applications
SMT 125°C
AED 22.47
AED 4.494 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 23.59
AED 4.719 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)