Panasonic 330 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEHAZKE331UB Radial Lead
RS Stock No.: 210-5738Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEHAZKE331UB
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
330μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Ammo Pack
Polarity
Polar
Length
9.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
125°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
4000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
82.5μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
27mΩ
Series
ZKU-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 12.09
AED 6.046 Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
AED 12.69
AED 6.348 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Select packaging type