Panasonic 220μF Aluminium Electrolytic Capacitor 200V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2D221
Capacitance
220µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 31.5mm
Height
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
2.6A
Tolerance
±20%
Series
EE RADIAL
Polarised
AED 17.17
AED 17.17 Each (ex VAT)
AED 18.03
AED 18.03 Each (inc. VAT)
Select packaging type
AED 17.17 Each (ex VAT)
AED 18.03 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 24AED 17.17
25 - 49AED 16.53
50 - 99AED 15.73
250+AED 14.02
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
200V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 31.5mm
Height
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Ripple Current
2.6A
Tolerance
±20%