Panasonic 100 μF Capacitor 250 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2E101 Radial Lead
Capacitance
100μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
31.5mm
Polarity
Polar
Length
31.5mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
1.5mA
Tolerance
±20 %
Series
EE RADIAL
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
AED 63.93
AED 12.786 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 67.13
AED 13.425 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)