Panasonic 220μF Aluminium Electrolytic Capacitor 250V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2E221
Capacitance
220µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Series
EE RADIAL
Ripple Current
2.94A
Polarised
AED 19.42
AED 19.42 Each (ex VAT)
AED 20.39
AED 20.39 Each (inc. VAT)
Select packaging type
AED 19.42 Each (ex VAT)
AED 20.39 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 9AED 19.42
10 - 49AED 16.32
50 - 99AED 15.73
100+AED 15.25
Specifications
Capacitance
220µF
Voltage
250V dc
Mounting Type
Radial, Through Hole
Technology
Aluminium Electrolytic
Dimensions
18 (Dia.) x 40mm
Height
40mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Diameter
18mm
Maximum Operating Temperature
+105°C
Lead Pitch
7.5mm
Tolerance
±20%
Series
EE RADIAL
Ripple Current
2.94A