Panasonic 22 μF Capacitor 350 V dc, Radial, Through Hole - EEUEE2V220 Radial Lead
RS Stock No.: 166-8263Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUEE2V220
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
5mm
Series
EE - A
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
472μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
AED 347.75
AED 3.478 Each (In a Bag of 100) (ex VAT)
AED 365.14
AED 3.652 Each (In a Bag of 100) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
22μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Construction
Radial Can
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
5mm
Series
EE - A
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
472μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%