Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 25 V dc, Through Hole - EEUFC1E221 Radial Lead
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
2000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
117mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 120μF - 270μF
AED 16.05
AED 3.21 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 16.85
AED 3.37 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type