Panasonic 560 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1E561 Radial Lead
RS Stock No.: 315-0580Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1E561
Capacitance
560μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
52mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 330μF - 680μF
AED 25.14
AED 5.029 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 26.40
AED 5.28 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
560μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Tolerance
±20 %
52mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 330μF - 680μF