Panasonic 47 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC1H470 Radial Lead
RS Stock No.: 572-198Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC1H470
Capacitance
47μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
600mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FC Series 1uF - 100uF
AED 9.90
AED 1.98 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 10.39
AED 2.079 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
AED 9.90
AED 10.39