Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 63 V dc, Through Hole - EEUFC1J221S Radial Lead
Capacitance
220μF
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
85mΩ
Series
FC-A
Dissipation Factor
200%
Product details
FC Series 120μF - 270μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
AED 32.64
AED 6.527 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 34.27
AED 6.853 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type