Panasonic 68 μF Capacitor 35 V dc, Through Hole - EEUFC1V680 Radial Lead
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Series
FC
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.12%
AED 117.70
AED 0.588 Each (In a Bag of 200) (ex VAT)
AED 123.58
AED 0.617 Each (In a Bag of 200) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Bag
200 - 400AED 0.588AED 117.70
600+AED 0.588AED 117.70
Specifications
Capacitance
68μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
11.2mm
Length
11.2mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2.5mm
Lifetime
1000 h
Series
FC
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.12%