Panasonic 220 μF Capacitor 100 V dc, Through Hole - EEUFC2A221 Radial Lead
RS Stock No.: 315-1088Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFC2A221
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
89mΩ
Series
FC Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 120μF - 270μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
AED 52.70
AED 10.54 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 55.33
AED 11.067 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type