Panasonic 680 μF Capacitor 100 V dc, Radial, Through Hole - EEUFC2A681 Radial Lead
Capacitance
680μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
40mm
Length
40mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
36mΩ
Series
FC
Dissipation Factor
8%
Product details
FC Series 330μF - 680μF
AEC-Q200 qualified
Radial lead type
Low ESR
Compact size
High reliability
Low impedance
High ripple current
Applications
AED 74.10
AED 14.82 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 77.80
AED 15.561 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type