Panasonic 4700 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFK1C472S Radial Lead
Capacitance
4700μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
7.5mm
Lifetime
5000 h
Leakage Current
752μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FK Series 6.3 V to 16 V
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Miniaturised solution (30% to 40% less than the FC series)
AED 69.28
AED 13.856 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 72.74
AED 14.549 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type