Panasonic 180 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFK1V181 Radial Lead
RS Stock No.: 571-559Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFK1V181
Capacitance
180μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Leakage Current
63μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FK Series 25 V to 35 V
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
Miniaturised solution (30% to 40% less than the FC series)
AED 16.05
AED 3.21 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 16.85
AED 3.37 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
5 - 45AED 3.21AED 16.05
50 - 245AED 1.98AED 9.90
250 - 495AED 1.98AED 9.90
500+AED 1.926AED 9.63
Specifications
Capacitance
180μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
11.5mm
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
3000 h
Leakage Current
63μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
8%
Product details
FK Series 25 V to 35 V