Panasonic 150 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFM0J151 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
9.5μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V
High reliability
Long life
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 8.83
AED 1.766 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 9.27
AED 1.854 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
AED 8.83
AED 9.27
Select packaging type
Specifications
Capacitance
150μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11mm
Polarity
Polar
Length
11mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
2mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
9.5μA
Tolerance
±20 %
Series
FM-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
FM Series 6.3 V to 16 V