Panasonic 2700 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR0J272L Radial Lead
RS Stock No.: 708-3481Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR0J272L
Capacitance
2700μF
Packaging
Bag
Height
25mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
170.1μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
AED 17.39
AED 3.478 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 18.26
AED 3.652 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)