Panasonic 1000 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C102LB Radial Lead
Capacitance
1000μF
Packaging
Tape
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
9000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
16%
AED 1,230.50
AED 1.23 Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
AED 1,292.02
AED 1.292 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1000μF
Packaging
Tape
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
9000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
16%