Panasonic 1800 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C182LB Radial Lead
Capacitance
1800μF
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
AED 1,070.00
AED 2.14 Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
AED 1,123.50
AED 2.247 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1800μF
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%