Panasonic 4700 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1C472L Radial Lead
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
AED 20.76
AED 10.379 Each (In a Pack of 2) (ex VAT)
AED 21.80
AED 10.898 Each (In a Pack of 2) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
4700μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
35mm
Length
35mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V