Panasonic 680 μF Capacitor 16 V dc, Through Hole - EEUFR1C681L Radial Lead
Capacitance
680μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
108.8μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
AED 16.05
AED 1.605 Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
AED 16.85
AED 1.685 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Specifications
Capacitance
680μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Through Hole
Height
15mm
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
8000 h
Leakage Current
108.8μA
Tolerance
±20 %
Series
FR Radial
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V