Panasonic 1500 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1E152 Radial Lead
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
375μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V
AED 35.31
AED 7.062 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 37.08
AED 7.415 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Leakage Current
375μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 6.3 V to 25 V