Panasonic 220 μF Aluminium Electrolytic Capacitor 50 V dc, Through Hole - EEUFR1H221 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Product Type
Aluminium Electrolytic Capacitor
Capacitance
220μF
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
5mm
Series
FR-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
110μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 25.68
AED 2.568 Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
AED 26.96
AED 2.696 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Product Type
Capacitance
220μF
Construction
Radial Can
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
16mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Termination Type
Radial Lead
Pin Count
2
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Lead Pitch
5mm
Series
FR-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Leakage Current
110μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
200%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V