Panasonic 1200 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1V122B Radial Lead
RS Stock No.: 240-3932Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1V122B
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
AED 1,712.00
AED 3.424 Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
AED 1,797.60
AED 3.595 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1200μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Tape
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%