Panasonic 1500 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUFR1V152L Radial Lead
RS Stock No.: 108-4782Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUFR1V152L
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
420μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
AED 449.40
AED 4.494 Each (In a Bag of 100) (ex VAT)
AED 471.87
AED 4.719 Each (In a Bag of 100) (inc. VAT)
Specifications
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
30mm
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
420μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
Product details
FR Series 35 V to 63 V