Panasonic 100 μF Capacitor 100 V dc, Through Hole - EEUFR2A101 Radial Lead
Product Type
Capacitor
Capacitance
100μF
Mount Type
Through Hole
Packaging
Bag
Polarity
Polar
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lifetime
10000 h
Lead Pitch
5mm
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Series
FR
Dissipation Factor
8%
Product details
FR Series 35 V to 63 V
High reliability
Long life
Low impedance
High ripple current
Applications
AED 32.64
AED 6.527 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 34.27
AED 6.853 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type