Panasonic 1500 μF Capacitor 6.3 V dc, Radial, Through Hole - EEUFS0J152L Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
15mm
Polarity
Polar
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FS
Dissipation Factor
0.22%
Country of Origin
Malaysia
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 246.10
AED 1.23 Each (In a Box of 200) (ex VAT)
AED 258.40
AED 1.292 Each (In a Box of 200) (inc. VAT)
QuantityUnit pricePer Box
200 - 800AED 1.23AED 246.10
1000+AED 1.016AED 203.30
Specifications
Capacitance
1500μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
15mm
Polarity
Polar
Length
15mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
8000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
AEC-Q200
Series
FS
Dissipation Factor
0.22%