Panasonic 1800 μF Capacitor 16 V dc, Radial, Through Hole - EEUFS1C182 Radial Lead
Capacitance
1800μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.16%
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
AED 406.60
AED 2.033 Each (In a Box of 200) (ex VAT)
AED 426.93
AED 2.135 Each (In a Box of 200) (inc. VAT)
Click here to find out more
You may be interested in
Capacitance
1800μF
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
20mm
Length
20mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
10000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Dissipation Factor
0.16%