Panasonic 1000 μF Capacitor 50 V dc, Radial, Through Hole - EEUHD1H102 Radial Lead
Capacitance
1000μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
25mm
Polarity
Polar
Length
25mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
2000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Series
HD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
AED 27.28
AED 13.642 Each (In a Pack of 2) (ex VAT)
AED 28.64
AED 14.324 Each (In a Pack of 2) (inc. VAT)