Panasonic 220 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUHD1V221 Radial Lead
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
11.5mm
Polarity
Polar
Length
11.5mm
Minimum Operating Temperature
-55°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
1000 h
Standards/Approvals
RoHS
Tolerance
±20 %
Series
HD
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
AED 22.47
AED 2.247 Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
AED 23.59
AED 2.359 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)