Panasonic 220 μF Capacitor 25 V dc, Radial, Through Hole - EEUTP1E221 Radial Lead
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Capacitance
220μF
Product Type
Capacitor
Construction
Radial Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Packaging
Bag
Height
12.5mm
Polarity
Polar
Length
12.5mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
Radial Lead
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
3000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
55μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
190mΩ
Series
TP-A
Automotive Standard
AEC-Q200
Dissipation Factor
8%
Product details
TP Series
Compact size
Smaller than the Panasonic TA Series
AEC-Q200 qualified (some deviations apply)
High reliability
Low impedance
Long life
Applications
Click here to find out more
You may be interested in
Stock information temporarily unavailable.
AED 40.93
AED 8.186 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 42.98
AED 8.595 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)