Panasonic 270 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - EEUTP1V271L Radial Lead
RS Stock No.: 732-8276Brand: PanasonicManufacturers Part No.: EEUTP1V271L
Capacitance
270μF
Height
20mm
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
135°C
Lead Pitch
3.5mm
Lifetime
1000 h, 2000 h
Leakage Current
94.5μA
Tolerance
±20 %
Equivalent Series Resistance ESR
67mΩ
Dissipation Factor
8%
Country of Origin
Malaysia
AED 28.89
AED 5.778 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 30.33
AED 6.067 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)