Panasonic ERA 2A 68 Ω, 0402 Thin Film Surface Mount Fixed Resistor ±1 % Surface 0.063 W - ERA2AEB680X
RS Stock No.: 287-494Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ERA2AEB680X
brand-logo
View all in Surface Mount Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
68Ω
Product Type
Surface Mount Fixed Resistor
Resistor Type
Thin Film Resistor
Technology
Thin Film
Package/Case
0402
Packaging
Paper Taping
Tolerance
±1 %
Power Rating
0.063W
Voltage
50V
Temperature Coefficient
±25 ppm/°C
Mount Type
Surface
Automotive Standard
AEC-Q200
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
ERA 2A
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
0.35mm
Termination Style
Solder
Length
1mm
Standards/Approvals
and JEITA RC-2133C, IEC 60115-8, JIS C 5201-8, RoHS
Width
0.5mm
Country of Origin
Japan
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 2.68
AED 0.268 Each (In a Bag of 10) (ex VAT)
AED 2.81
AED 0.281 Each (In a Bag of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
AED 2.68
AED 2.81
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Bag
10 - 90AED 0.268AED 2.68
100 - 240AED 0.268AED 2.68
500 - 990AED 0.214AED 2.14
1000+AED 0.214AED 2.14
Specifications
Resistance
68Ω
Product Type
Surface Mount Fixed Resistor
Resistor Type
Thin Film Resistor
Technology
Thin Film
Package/Case
0402
Packaging
Paper Taping
Tolerance
±1 %
Power Rating
0.063W
Voltage
50V
Temperature Coefficient
±25 ppm/°C
Mount Type
Surface
Automotive Standard
AEC-Q200
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
ERA 2A
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
0.35mm
Termination Style
Solder
Length
1mm
Standards/Approvals
Width
0.5mm