Panasonic ERA 120 Ω, 0805 Thin Film Surface Mount Resistor ±0.1 % 0.125 W - ERA6AEB121V
Resistance
120Ω
Product Type
Surface Mount Resistor
Package/Case
0805
Packaging
Punched Carrier Tape
Tolerance
±0.1 %
Voltage
100V
Power Rating
0.125W
Temperature Coefficient
-25 ppm/°C, +25 ppm/°C
Series
ERA
Minimum Operating Temperature
-55°C
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
0.5mm
Termination Style
Surface Mount
Length
2mm
Standards/Approvals
IEC 60115-6, JEITA RC-2133C, JIS C 5201-8, RoHS
Width
1.25mm
Product details
Panasonic ERA Series Size 0805 0.125W 0.1% 25ppm Metal Film Chip Resistors, 47Ω → 976Ω
ERA 6A metal film resistors from Panasonic offer stability in high humidity and high temperature environments, while remaining highly accurate. This series of 0805 chip resistors offers a high performance solution.
AEC-Q200 qualified
Small temperature coefficient of resistance
Small resistance tolerance
Excellent linearity and low current noise
0.125 W power rating
Applications
These metal film resistors are AEC-Q200 qualified and are suitable for automotive applications.
Standards
IEC 60115-8, JIS C 5201-8, EIAJ RC-2133B
AED 3.21
AED 0.642 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 3.37
AED 0.674 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type
AED 3.21
AED 3.37