Panasonic ERA‑6A 510 Ω, 0805 Thin Film Surface Mount Fixed Resistor ±1 % Surface 0.125 W - ERA6AEB511V
RS Stock No.: 282-516Brand: PanasonicManufacturers Part No.: ERA6AEB511V
Resistance
510Ω
Product Type
Surface Mount Fixed Resistor
Resistor Type
Thin Film Resistor
Package/Case
0805
Packaging
Tape & Reel
Tolerance
±1 %
Power Rating
0.125W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
Mount Type
Surface
Automotive Standard
AEC-Q200
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
ERA‑6A
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
0.60mm
Length
2mm
Standards/Approvals
IEC 60115-8, JEITA RC-2133C, JIS C 5201-8
Width
1.25mm
Country of Origin
Japan
AED 14.44
AED 1.444 Each (In a Bag of 10) (ex VAT)
AED 15.16
AED 1.516 Each (In a Bag of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Resistance
510Ω
Product Type
Surface Mount Fixed Resistor
Resistor Type
Thin Film Resistor
Package/Case
0805
Packaging
Tape & Reel
Tolerance
±1 %
Power Rating
0.125W
Voltage
100V
Temperature Coefficient
25 ppm/°C
Mount Type
Surface
Automotive Standard
AEC-Q200
Pin Count
2
Minimum Operating Temperature
-55°C
Series
ERA‑6A
Maximum Operating Temperature
155°C
Height
0.60mm
Length
2mm
Standards/Approvals
Width
1.25mm