Pepperl + Fuchs NBB2-12GM50-E2-C-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M12 x 1 PNP 3V 4 mm 30 V dc 200 mA
RS Stock No.: 257-2484Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NBB2-12GM50-E2-C-V1
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP67
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Polytetrafluoroethylene Coated Brass
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
EN 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
1.5kHz
Depth
12mm
Shielding
Shielded
Output Type
PNP
Product details
High Current and Magnetic Interference Immune Proximity Sensors
Teflon coated brass housing. PPS sensing face. Carbonyl steel core
LED indication
Embeddable
NO contacts
IP67
Operating temperature range -25 to +70°C
No load current 15mA
EN60947-5-2
Short circuit and reverse polarity protection
Withstands fields of 0.2 Tesla
Sensing face protected from molten beads and associated contamination
Weld immune
Pepperl + Fuchs
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
AED 370.65
AED 370.65 Each (ex VAT)
AED 389.18
AED 389.18 Each (inc. VAT)
AED 370.65 Each (ex VAT)
AED 389.18 Each (inc. VAT)
Specifications
Thread Size
M12 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
3V
Housing Material
Maximum DC Voltage
30V dc
Maximum Detection
4mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
1.5kHz
Depth
12mm
Shielding
Shielded
Output Type
PNP
Product details
LED indication
Embeddable
NO contacts
No load current 15mA