Pepperl + Fuchs NBB8-18GM50-E2-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 x 1 PNP 36V 8 mm 36 V dc 200 mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Detection
8mm
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
IEC 60947, EN 60947, cULus
Maximum Switching Frequency
1.35kHz
Depth
18mm
Shielding
Shielded
Output Type
PNP
Product details
Extended Sensing Range
These Pepperl + Fuchs inductive proximity sensors are cylindrical in design and are available with an extended sensing range of up to 30mm to suit a number of different applications.
Features and benefits
LED indication
Embeddable or flush installation
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc
Short circuit and reverse polarity protection
Pre-wired types have 2m PVC cable
Plug-in types have M12 type V1 connector
Pepperl + Fuchs
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
AED 598.34
AED 598.34 Each (ex VAT)
AED 628.26
AED 628.26 Each (inc. VAT)
AED 598.34 Each (ex VAT)
AED 628.26 Each (inc. VAT)
Specifications
Thread Size
M18 x 1
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
4-Pin
Mount Type
Flush
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Detection
8mm
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
IEC 60947, EN 60947, cULus
Maximum Switching Frequency
1.35kHz
Depth
18mm
Shielding
Shielded
Output Type
PNP
Product details
Extended Sensing Range
Features and benefits
LED indication
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc