Pepperl + Fuchs NBN12-18GM50-E2-V1 Threaded Barrel Proximity Sensor, M18 PNP 36V 12 mm 36 V dc 200mA
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M18
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
4-Pin M12
Mount Type
Non-Flush
Width
18mm
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
12mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
cULus, EN 60947, IEC 60947
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
1.3kHz
Shielding
Unshielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Vietnam
Product details
Extended Sensing Range
These Pepperl + Fuchs inductive proximity sensors are cylindrical in design and are available with an extended sensing range of up to 30mm to suit a number of different applications.
Features and benefits
LED indication
Embeddable or flush installation
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc
Short circuit and reverse polarity protection
Pre-wired types have 2m PVC cable
Plug-in types have M12 type V1 connector
Pepperl + Fuchs
Click here to find out more
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
AED 476.42
AED 476.42 Each (ex VAT)
AED 500.24
AED 500.24 Each (inc. VAT)
AED 476.42 Each (ex VAT)
AED 500.24 Each (inc. VAT)
Specifications
Thread Size
M18
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
65mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
4-Pin M12
Mount Type
Non-Flush
Width
18mm
Maximum Supply Voltage
36V
Housing Material
Brass White Bronze Coated
Maximum Detection
12mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum DC Voltage
36V dc
Maximum Operating Temperature
85°C
Standards/Approvals
cULus, EN 60947, IEC 60947
Depth
18mm
Maximum Switching Frequency
1.3kHz
Shielding
Unshielded
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Vietnam
Product details
Extended Sensing Range
Features and benefits
LED indication
IP67
Supply voltage 10 to 30Vdc