Pepperl + Fuchs NCN50-FP-A2-P1 Barrel Inductive Proximity Sensor, M20 PNP Comfort 30V dc 50 mm 60 V dc 200 mA
RS Stock No.: 588-551Brand: Pepperl + FuchsManufacturers Part No.: NCN50-FP-A2-P1
brand-logo
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Thread Size
M20
Product Type
Inductive Proximity Sensor
Body Style
Barrel
Length
8mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Screw
Maximum Supply Voltage
30V dc
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum DC Voltage
60V dc
Maximum Detection
50mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Certified by China Compulsory Certification (CCC), cULus Listed, EN IEC 60947-5-2
Maximum Switching Frequency
80Hz
Series
Comfort
Output Type
PNP
Country of Origin
Indonesia
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
AED 1,024.15
AED 1,024.15 Each (ex VAT)
AED 1,075.36
AED 1,075.36 Each (inc. VAT)
AED 1,024.15 Each (ex VAT)
AED 1,075.36 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Thread Size
M20
Product Type
Inductive Proximity Sensor
Body Style
Barrel
Length
8mm
IP Rating
IP68
Terminal Type
Screw
Maximum Supply Voltage
30V dc
Housing Material
Polybutylene Terephthalate
Maximum DC Voltage
60V dc
Maximum Detection
50mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Standards/Approvals
Maximum Switching Frequency
80Hz