Phoenix Contact MINI-PS-12-24DC/5-15DC/2 DC/DC Converter, 12V dc/ 2 A, 32V dc Input, 12V dc Input, DIN Rail 24 W, 70 °C
brand-logo
View all in DC-DC Converters
Technical Document
Specifications
Product Type
DC/DC Converter
Output Voltage 1
12V dc
Maximum Input Voltage
32V dc
Minimum Input Voltage
12V dc
Output Current 1
2A
Output Voltage 2
15V
Mount Type
DIN Rail
Number of Outputs
1
Ripple and Noise
20mV Pk-Pk
Output Voltage Adjustment Range
5 to 15 V
Isolation Voltage
1.5kV dc
Maximum Output Power
24W
Depth
107mm
Length
99mm
Weight
200g
Standards/Approvals
EAC, cULus, UL, cUL
Width
22.5mm
Series
MINI-PS-12-24DC/5-15DC/2
Efficiency
88%
Minimum Operating Temperature
70°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Country of Origin
China
Product details
Phoenix Contact (MINI-PSDC Series) DC transducer, 24V DC, DIN-rail assembly
Features and Benefits:
• Electrical isolation for setting up independent supply systems
• Constant voltage: output voltage regenerated even at the end of long cables
• Support conversion to various voltage levels
• Green LED voltage display
• Horizontal DIN Rail mounting
• Compact
Product Application Information
Approvals
CE, UL
Standards
Click here to find out more
View all in DC-DC Converters
Stock information temporarily unavailable.
AED 901.85
AED 901.85 Each (ex VAT)
AED 946.94
AED 946.94 Each (inc. VAT)
AED 901.85 Each (ex VAT)
AED 946.94 Each (inc. VAT)
Product Type
DC/DC Converter
Output Voltage 1
12V dc
Maximum Input Voltage
32V dc
Minimum Input Voltage
12V dc
Output Current 1
2A
Output Voltage 2
15V
Mount Type
DIN Rail
Number of Outputs
1
Ripple and Noise
20mV Pk-Pk
5 to 15 V
Isolation Voltage
1.5kV dc
Maximum Output Power
24W
Depth
107mm
Length
99mm
Weight
200g
Standards/Approvals
EAC, cULus, UL, cUL
Width
22.5mm
Series
MINI-PS-12-24DC/5-15DC/2
Efficiency
88%
Minimum Operating Temperature
70°C
Maximum Operating Temperature
70°C
Country of Origin
China
Product details