RS PRO PFB30WR4 Isolated DC-DC Converter, 5V dc/ 6000 mA, 36V dc Input, 9V Input 30 W, Through Hole, 105 °C Max Temp -40
RS Stock No.: 285-3152Brand: RS PRO
brand-logo
View all in DC-DC Converters
Technical Document
Specifications
Brand
RS Pro
Product Type
Isolated DC-DC Converter
Output Voltage 1
5V dc
Minimum Input Voltage
9V
Maximum Input Voltage
36V dc
Output Current 1
6000mA
Mount Type
Through Hole
MTBF
560000h
Ripple and Noise
75mV Pk-Pk
Output Voltage Adjustment Range
10 %
Isolation Voltage
1.6kV dc
Number of Pins
6
Maximum Output Power
30W
Package Type
1 x 1 in
Length
25.4mm
Depth
10mm
Weight
17g
Standards/Approvals
UL6681 EN6681 IEC6681
Width
25.4mm
Series
PFB30WR4
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Efficiency
89%
Country of Origin
Taiwan, Province Of China
View all in DC-DC Converters
Stock information temporarily unavailable.
AED 332.45
AED 332.45 Each (ex VAT)
AED 349.07
AED 349.07 Each (inc. VAT)
AED 332.45 Each (ex VAT)
AED 349.07 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
RS Pro
Product Type
Isolated DC-DC Converter
Output Voltage 1
5V dc
Minimum Input Voltage
9V
Maximum Input Voltage
36V dc
Output Current 1
6000mA
Mount Type
Through Hole
MTBF
560000h
Ripple and Noise
75mV Pk-Pk
10 %
Isolation Voltage
1.6kV dc
Number of Pins
6
Maximum Output Power
30W
Package Type
1 x 1 in
Length
25.4mm
Depth
10mm
Weight
17g
Standards/Approvals
UL6681 EN6681 IEC6681
Width
25.4mm
Series
PFB30WR4
Minimum Operating Temperature
-40°C
Maximum Operating Temperature
105°C
Efficiency
89%