Rubycon 330 μF Capacitor 35 V dc, Radial, Through Hole - 35ZLK330M10X16 PC Pin
RS Stock No.: 725-8164Brand: RubyconManufacturers Part No.: 35ZLK330M10X16
brand-logo
View all in Aluminium Capacitors
Technical Document
Specifications
Brand
Rubycon
Product Type
Capacitor
Capacitance
330μF
Construction
Cylindrical Can
Mount Type
Radial, Through Hole
Height
16mm
Polarity
Polar
Length
16mm
Minimum Operating Temperature
-40°C
Pin Count
2
Termination Type
PC Pin
Maximum Operating Temperature
105°C
Lead Pitch
5mm
Lifetime
5000 h
Standards/Approvals
RoHS
Leakage Current
0μA
Tolerance
±20 %
Automotive Standard
No
Series
ZLK
Dissipation Factor
12%
Product details
ZLK Series
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 20.06
AED 4.012 Each (In a Pack of 5) (ex VAT)
AED 21.06
AED 4.213 Each (In a Pack of 5) (inc. VAT)
Select packaging type