SICK IME30-20BPSZC0S Threaded Barrel Proximity Sensor, M30 x 1.5 PNP IME 30V 20 mm 30 V dc 200mA
RS Stock No.: 184-6367Brand: SICKManufacturers Part No.: IME30-20BPSZC0S
View all in Proximity Sensors
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
71mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
4-Pin M12 Male Connector
Mount Type
Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Nickel Plated Brass
Maximum Detection
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
CE Certified, cULus Listed
Maximum Switching Frequency
200Hz
Shielding
Shielded
Series
IME
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Hungary
Product details
IME Series Inductive Sensors
Features and Benefits
· Extended sensing ranges: 1.5 mm to 38 mm
· Enclosure rating: IP 67
· Nickel-plated brass housing with a plastic sensing face
· High machine availability thanks to a rugged design
· High positioning accuracy thanks to precise switching behaviour
View all in Proximity Sensors
Stock information temporarily unavailable.
AED 364.34
AED 364.34 Each (ex VAT)
AED 382.56
AED 382.56 Each (inc. VAT)
AED 364.34 Each (ex VAT)
AED 382.56 Each (inc. VAT)
Technical Document
Specifications
Brand
Sick
Thread Size
M30 x 1.5
Product Type
Proximity Sensor
Body Style
Threaded Barrel
Length
71mm
IP Rating
IP67
Terminal Type
4-Pin M12 Male Connector
Mount Type
Flush
Width
30mm
Maximum Supply Voltage
30V
Housing Material
Nickel Plated Brass
Maximum Detection
20mm
Minimum Operating Temperature
-25°C
Maximum DC Voltage
30V dc
Materials Detected
Metal
Maximum Operating Temperature
75°C
Standards/Approvals
CE Certified, cULus Listed
Maximum Switching Frequency
200Hz
Shielding
Shielded
Series
IME
Switching Current
200mA
Output Type
PNP
Country of Origin
Hungary
Product details
IME Series Inductive Sensors
Features and Benefits