STMicroelectronics SMCJ30CA-TR 1-Element Bi-Directional TVS Diode, 1.5 kW, 2-Pin DO-214
RS Stock No.: 795-7225Brand: STMicroelectronicsManufacturers Part No.: SMCJ30CA-TR
brand-logo
View all in TVS Diodes
Technical Document
Specifications
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Bi-Directional
Diode Configuration
Single
Minimum Breakdown Voltage Vbr
33.3V
Mount Type
Surface
Package Type
DO-214
Maximum Reverse Stand-off Voltage Vwm
30V
Pin Count
2
Peak Pulse Power Dissipation Pppm
1.5kW
Maximum Peak Pulse Current Ippm
156A
Clamping Voltage VC
64.3V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
Maximum Operating Temperature
150°C
Number of Elements per Chip
1
Length
7.15mm
Standards/Approvals
No
Series
SMCJxxCA
Height
2.45mm
Automotive Standard
No
Maximum Reverse Leakage Current
1μA
Product details
Transil™ TVS SMT Bidirectional 1500W, STMicroelectronics
Transient Voltage Suppressors, STMicroelectronics
Click here to find out more
You may be interested in
View all in TVS Diodes
Stock information temporarily unavailable.
AED 36.11
AED 1.444 Each (Supplied as a Tape) (ex VAT)
AED 37.92
AED 1.516 Each (Supplied as a Tape) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
Click here to find out more
You may be interested in
Technical Document
Specifications
Product Type
TVS Diode
Direction Type
Bi-Directional
Diode Configuration
Single
Minimum Breakdown Voltage Vbr
33.3V
Mount Type
Surface
Package Type
DO-214
30V
Pin Count
2
1.5kW
156A
Clamping Voltage VC
64.3V
Minimum Operating Temperature
-55°C
Test Current It
1mA
Maximum Operating Temperature
150°C
Number of Elements per Chip
1
Length
7.15mm
Standards/Approvals
Series
SMCJxxCA
Height
2.45mm
Automotive Standard
1μA
Product details