TE Connectivity 100Ω Carbon Composition Resistor 0.5W ±5% CBT50J100R
RS Stock No.: 806-6301Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: CBT50J100R
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
100Ω
Power Rating
0.5W
Tolerance
±5%
Technology
Carbon Composition
Series
CBT
Temperature Coefficient
-600 → +200ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+125°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Country of Origin
Japan
Product details
Carborn Composition Resistors, CBT50 Series, 0.5W
CBT50 Series Resistors
0.5 Watts at 70°C Derating to 0 at +125°C 0.5
Maximum Voltage 350V
Wide Range of Resistance values, 1R0 - 22M
Great Pulse endurance properties and a range of Resistance Tolerances
Axial - 0.25W/0.5W
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 25.14
AED 2.514 Each (In a Pack of 10) (ex VAT)
AED 26.40
AED 2.64 Each (In a Pack of 10) (inc. VAT)
Select packaging type
Select packaging type
QuantityUnit pricePer Pack
10 - 90AED 2.514AED 25.14
100 - 240AED 1.284AED 12.84
250+AED 1.23AED 12.30
Specifications
Resistance
100Ω
Power Rating
0.5W
Tolerance
±5%
Technology
Carbon Composition
Series
CBT
Temperature Coefficient
-600 → +200ppm/°C
Maximum Operating Temperature
+125°C
Minimum Operating Temperature
-55°C
Country of Origin
Japan
Product details
CBT50 Series Resistors
Maximum Voltage 350V
Axial - 0.25W/0.5W