TE Connectivity 27 Ω Ceramic Through Hole Fixed Resistor 2 W 10 % HPCR0819AK27RST
RS Stock No.: 240-5970Brand: TE ConnectivityManufacturers Part No.: HPCR0819AK27RST
brand-logo
View all in Through Hole Resistors
Technical Document
Specifications
Resistance
27Ω
Product Type
Through Hole Fixed Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
HPCR
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Length
19.1mm
Diameter
6.35mm
Standards/Approvals
RoHS, EU
Width
7.9mm
Temperature Coefficient
0 to -800 ppm/°C
Country of Origin
Mexico
Click here to find out more
Stock information temporarily unavailable.
AED 34.51
AED 34.51 Each (ex VAT)
AED 36.24
AED 36.24 Each (inc. VAT)
Select packaging type
AED 34.51 Each (ex VAT)
AED 36.24 Each (inc. VAT)
Select packaging type
QuantityUnit price
1 - 9AED 34.51
10 - 49AED 27.39
50 - 99AED 21.83
100+AED 20.33
Specifications
Resistance
27Ω
Product Type
Through Hole Fixed Resistor
Power Rating
2W
Resistor Type
Power
Tolerance ±
10%
Axial/Radial
Axial
Technology
Ceramic
Series
HPCR
Automotive Standard
No
Pin Count
2
Length
19.1mm
Diameter
6.35mm
Standards/Approvals
RoHS, EU
Width
7.9mm